Z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy urodzin Noblistki chcemy przybliżyć Jej postać i twórczość w szczególności dzieciom i młodzieży. Tym bardziej że Wisława Szymborska uznana została przez Senat Rzeczypospolitej literacką patronką 2023 r.
Głównym wydarzeniem projektu będzie wykonanie muralu pt. „Przyjęcie urodzinowe” symbolicznie nawiązującego do setnych urodzin noblistki. W ramach inicjatywy odbędzie się także wystawa pt. „Sto lat! Wisława Szymborska” udostępniona przez Fundację W. Szymborskiej, która przedstawia najważniejsze etapy życia poetki i odpowiadające im cytaty z twórczości oraz wyklejanki, rysunki dziecięce, fragmenty niepublikowanych utworów i rękopisów. Zaplanowane jest również spotkanie oraz warsztaty literackie z poetą i legniczaninem Damianem Kowalem – rezydentem mieszkania W. Szymborskiej we wrześniu 2022 r. Warsztaty rysunkowo – malarskie z artystą Grzegorzem Matwiejszynem, w trakcie których powstanie projekt i wykonanie muralu oraz warsztaty kolażu, linorytu i sitodruku inspirowane twórczością poetki. Odbędą się także poranki z poezją Szymborskiej dedykowane grupom przedszkolnym i szkolnym. Podsumowaniem zadania będzie wieczór poezji śpiewanej w wykonaniu legnickiej artystki – Nikoli Wardy i uczniów Szkoły Muzycznej „Sztuka Dźwięku”.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego świętowania na Piekarach! 🎊
Inicjatywa odbywa się w ramach Programu Dolnośląskie Małe Granty który realizuje Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych przy współfinansowaniu ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.